Jaunumi
Ēnu diena 2024
J. Dambis ar ēnotājiem Trīs Brāļos. Foto: L. Zonne-Zumberga

Kultūras pieminekļu sargu profesiju šogad pielaikoja 16 skolēni no dažādām Latvijas vietām, vecumā no 10 – 18 gadiem.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde ne tikai uzrauga kultūras mantojumu, bet arī ikdienā strādā Trīs Brāļos – vienā no Vecrīgas senākajiem un nozīmīgākajiem ēku ansambļiem. Visu struktūrvienību ēnotāji iestādes speciālistu pavadībā izpētīja valsts nozīmes arhitektūras pieminekli no pagraba līdz jumtam.

Arhitektūras muzeja vadītājas Ilzes Martinsones ēnotāji gan guva ieskatu muzeja darba ikdienā, gan izzināja arhitekta darbu un to kā tas mainījies tehnoloģiju attīstības rezultātā.  Iepazīstoties ar Trīs Brāļu arhitektonisko veidolu, struktūru, plānojumu un mainību gadsimtu gaitā, ēnas uzzināja to, kā mūsdienās mainījušies priekšstati par restaurācijas uzdevumiem. Tāpat arī noskaidroja informāciju par kompleksā eksponētajām vēsturiskajām būvdetaļām no bojā gājušām vērtīgām Vecrīgas ēkām.

Kultūras mantojuma informācijas centrā ēnas iepazina pārvaldes dokumentu krājuma fondus un guva arhīva darba ikdienas garšu, piedaloties veicamo darbu izpildē.  Skolēni varēja atrast, atlasīt un veikt fotofilmas negatīva kadra skenējumu un doties vēsturiska nama apsekojumā, pēc kura sagatavoja nelielu materiālu apkopojumu, kas nepieciešams ēkas kultūrvēsturiskā līmeņa noteikšanai.

Iestādes vadītāja Jura Dambja ēnotājiem dienas pirmajā pusē bija iespēja apmeklēt LU bakalaura programmas “Kultūrvides mantojuma izpēte un aizsardzība” lekciju, vadītāja pasniegtā kursa ietvaros. Lekcijas laikā skolēni kopā ar studentiem izzināja kā nosakāms ēkas saglabātības stāvoklis, iepazina dažādos laikos izmantotus uzmērīšanas rīkus un noteica Trīs Brāļu saglabātības līmeni. Tāpat vadītājs skolēnus iepazīstināja ar kultūras mantojuma aizsardzības filozofiju un iestādes darbu kopumā.

Rīgas reģionālajā nodaļā ēnotāji iepazinās ar iestādes darbu kopumā, kā arī iepazina inspektoru darba ikdienu un devās apsekot un novērtēt saglabātības stāvoklī  pagraba telpām Krāmu ielā 4, kā arī apskatīja vairākus Vecrīgas portālus un palūkojās uz vēsturisko centru no Rīgas Doma torņa. Savukārt 11. klases skolēns, kas Rīgas reģionālo nodaļu izvēlējies ēnot jau otro reizi, devās līdzi vienam no inspektoriem apsekojumā uz Jūrmalu.

Ar valsts inspektoru darbu četri jaunieši iepazinās arī Latgales reģionālajā nodaļā. Dienas laikā tika apsekotas četras ēkas Daugavpils cietoksnī – Daugavpils senākā saglabājusies ēka – jezuītu klosteris, cietokšņa hospitāļa divas ēkas un centrālos parādes Nikolaja vārtus. Jaunieši varēja iepazīt objektus arī no iekšpuses, iekļūt pagrabtelpās un bēniņos. Bija iespējams izpētīt saglabājušās oriģinālā un autentiskās ēku detaļas, veikt fotofiksāciju, konstatēt defektus un analizēt nepieciešamos remontdarbus. Diskusijās varēja uzzināt interesantu vēsturiskus faktus par cietoksni. Apsekošanā piedalījās cietokšņa tūrisma centra darbinieks Vitālijs Petkuns. Jaunieši tika iepazīstināti arī ar valsts inspektora darba otro pusi – dokumentu un apsekošanas aktu sagatavošanu.