Jaunumi
Restauratoru atestācijas pavēle

Pirms 30 gadiem, 1993. gada aprīlī toreizējais kultūras ministrs Raimonds Pauls, lai paaugstinātu kultūras vērtību restauratoru atbildību, sekmētu meistarības izaugsmi un noteiktu restauratoru profesionālo sagatavotību, parakstīja pavēli “Par restauratoru atestācijas kārtību Latvijas Republikā” un uz pieciem gadiem apstiprināja pirmo komisijas sastāvu.

Sagatavojot prasības pretendentiem un Padomes nolikumu, Latvijas Restauratoru biedrība vairākus mēnešus pilnvērtīgi strādāja, korekti definējot katrā restaurācijas specialitātē nepieciešamās prasmes un zināšanas. Nepieciešamību sakārtot restauratoru profesionālās sagatavotības uzraudzību aktualizēja, kā arī uzņēmās procesu vadību, ilggadēja Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes eksperte Dace Čoldere. Augsto profesionālo līmeni ilgstoši uzturējis Padomes ilggadējais priekšsēdētājs Dr.art.h.c. Imants Lancmanis.

Kad Kultūras ministrija pēc pirmajiem pieciem darbības gadiem vairs nevēlējās padomi restauratoru kvalifikācijas novērtēšanai turēt savā paspārnē, toreizējā Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (pašlaik – Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde) tās vadītāja Jura Dambja personā pārņēma restauratoru darbības uzraudzību. Pieminekļu aizsardzības inspekcijas paspārnē komisija pārtapa par Padomi un, pateicoties D. Čolderes vīzijai un neatlaidībai, savu darbību nav pārtrauksi.

Šobrīd Padomes sastāvu veido desmit eksperti ar praktiskā un/vai akadēmiskā darba pieredzi restaurācijas jomā. Atbilstoši Restaurācijas kvalifikācijas novērtēšanas kārtībai Padome nosaka speciālistu kvalifikācijas novērtēšanas sistēmu ārējos normatīvos aktos nereglamentētās restaurācijas specialitātēs kā monumentālās glezniecības, stājglezniecības, monumentāli dekoratīvās tēlniecības objektu, grafikas, rokrakstu, dokumentu, grāmatu un citu papīra izstrādājumu, polihromā koka, dekoratīvās koktēlniecības, zeltījuma, būvgaldniecības izstrādājumu, mēbeļu un citu interjera iekārtas priekšmetu, keramikas, stikla un porcelāna izstrādājumu, arheoloģiskā materiāla, ādas, pergamenta, tekstila izstrādājumu, akmens un citu silikātu materiālu objektu, metāla izstrādājumu, ērģeļu un būvmākslas objektu restaurācijā, kā arī arhitektoniski mākslinieciskā izpētē, kultūrvēsturisku objektu fizikāli ķīmiskā un bioloģiskā izpētē un mākslas un antikvāro priekšmetu izpētē.

30 darbības gadu laikā izsniegtas jau 505 kvalifikācijas apliecības. Padomes atestēto restauratoru sarakstā pašlaik ir 135 restauratori. Ar Padomes sastāvu un nolikumu, kā arī ar atestēto restauratoru sarakstu iespējams iepazīties Restauratoru kvalifikācija | Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (nkmp.gov.lv)

 

Informāciju sagatavoja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde