Šogad aprit 20 gadi, kopš Strūves ģeodēziskais loks tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Strūves loks ir ļoti svarīgs mērīšanas tīkls, ko veido punkti dažādās valstīs. Tas palīdzēja saprast, kāda forma ir Zemei – pateicoties šiem mērījumiem, tika pierādīts, ka Zeme nav pilnīgi apaļa, bet nedaudz saplacināta pie poliem.

Loku veidoja no 1816. līdz 1855. gadam zinātnieks Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve. Viņš kopā ar citiem veica daudz precīzu novērojumu un aprēķinu.

Strūves loks ir 2822 kilometrus garš un iet cauri 10 valstīm: Norvēģijai, Zviedrijai, Somijai, Krievijai, Igaunijai, Latvijai, Lietuvai, Baltkrievijai, Ukrainai un Moldovai.

Tas ir unikāls piemineklis, jo šķērso tik daudz valstu un nav saistīts ar kādas vienas valsts kultūru.

Latvijā ir 16 šādi vēsturiski mērīšanas punkti. Divi no tiem – Jēkabpils un Ziestu kalns (saukts arī par Sestukalnu) – ir iekļauti UNESCO sarakstā.

  • Jēkabpils punkts tika izmantots jau 1820. gados. Pēc daudziem gadiem to saglabāja vietējie iedzīvotāji, un 1931. gadā tas tika apzīmēts ar piemiņas akmeni.

  • Ziestu kalns (Sestukalns) ir 216 metru augsts. No šejienes varēja redzēt citus mērīšanas punktus, un tas palīdzēja veidot Vidzemes kartes. Šis punkts ir saglabājies līdz mūsdienām.

Šie punkti ir daļa no pasaules zinātnes vēstures un parāda, kā cilvēki agrāk mērīja Zemi ar lielu precizitāti.

Saistītas tēmas

Aktualtātes Interesanti UNESCO Vēsturiska notikuma vieta