Jaunumi
aprites seminārs

Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē, Trīs Brāļos 2. un 3. jūnijā norisināsies kultūras priekšmetu aprites tēmai veltīts starptautisks seminārs, ko rīko Latvijas Arheologu biedrība, sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi - “Nelikumīgas kultūras priekšmetu aprites novēršana Baltijā: iespējas un izaicinājumi” (ENG: “Prevention of illicit circulation of cultural goods in the Baltics: opportunities and challenges.”).

Seminārs izceļams kā pirmais, kurā kopīgi sanāks Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kultūras mantojuma eksperti un speciālisti, kuri darbojas tieši kultūras priekšmetu aprites uzraudzības jomā, lai dalītos pieredzē un kopīgi pārrunātu ar darbu saistītos izaicinājumus. Kā stāsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras priekšmetu aprites daļas eksperts Mārcis Kalniņš, “Katrā no Baltijas valstīm ir nedaudz atšķirīga sistēma kultūras priekšmetu aizsardzībā, piemēram, atšķirīgs ir definējums tam cik vecus un kādus priekšmetus var uzskatīt par kultūras priekšmetiem, kādi priekšmeti un senlietas ir valsts aizsardzībā un kādi ir noteikumi to izvešanai no valsts. Tāpat arī atšķiras pieejas un pieredzes kultūras priekšmetu aizsardzībā. Lai varētu veiksmīgāk koordinēt savstarpējo saziņu un apturēt nelegālu kultūras priekšmetu apriti, piemēram, arheoloģisko senlietu nelikumīgu tirdzniecību un izvešanu, ir svarīgi, ka šīs jomas eksperti un speciālisti strādā kopā un pārzina gan kaimiņvalstu likumdošanu nianses, gan arī to kādā veidā kultūras priekšmetu aizsardzības sistēmas tur darbojas.”

Semināra pirmajā dienā paredzētas visu trīs Baltijas valstu ekspertu un speciālistu prezentācijas, iepazīstinot ar katras valsts kultūras priekšmetu aprites jomu regulējošajiem normatīvajiem aktiem, kam sekos diskusijas. Savukārt semināra otrajā dienā eksperti un speciālisti dosies praktiskā lauka darbā, apmeklējot vidi, kurā mēdz notikt nelegāla priekšmetu aprite un diskutēs par to kā efektīvāk sadarboties, lai Baltijas teritorijā to novēstu.

Visi interesenti aicināti pieteikt dalību semināra pirmajai dienai, 2. jūnijā klātienē vai attālināti reģistrēties ŠEIT.

! Vietu skaits ierobežots. Darba valoda – angļu.

Semināra norise tiks straumēta arī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes portāla YouTube kanālā.

Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Semināra programma 2. jūnijā

Norises vieta: Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, Pils iela 19, Rīga, Latvija

9.40-10.00 Reģistrācija dalībniekiem klātienē.

10.00-10.15 Semināra atklāšanas uzrunas.

Juris Dambis – Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs

Jānis Asaris – Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras priekšmetu aprites daļas vadītājs

10.15-10.45 Legislation regarding the circulation of cultural goods in Lithuania / Kultūras priekšmetu apriti regulējošie normatīvie akti Lietuvā.

Gintaras Ivanavičius (Aktivitāšu koordinācijas nodaļa, Kultūras mantojuma departaments, Lietuvas Republikas Kultūras ministrija), Ričardas Dediala (Iekšējās kontroles un prevencijas nodaļa, Kultūras mantojuma departaments, Lietuvas Republikas Kultūras ministrija)

10.45-11.15 Current situation and issues of the circulation of cultural goods and archeological objects in Lithuania. / Esošā situācija un galvenie izaicinājumi kultūras priekšmetu un arheoloģisko priekšmetu apritē Lietuvā.

Ričardas Dediala (Iekšējās kontroles un prevencijas nodaļa, Kultūras mantojuma departaments, Lietuvas Republikas Kultūras ministrija), Gintaras Ivanavičius (Aktivitāšu koordinācijas nodaļa, Kultūras mantojuma departaments, Lietuvas Republikas Kultūras ministrija).

11.15-11.30 Pārtraukums

11.30-12.00 Legislation regarding the circulation of cultural goods in Estonia / Kultūras priekšmetu apriti regulējošie normatīvie akti Igaunijā

Elika Brosman (Aizliegumu un ierobežojumu nodaļa, Muitas departaments, Igaunijas nodokļu un muitas pārvalde), Nele Kangert (Arheoloģiskā mantojuma daļa, Igaunijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde)

12.00-12.30 Circulation of cultural goods in Estonia - current situation and main challenges / Kultūras priekšmetu aprite Igaunijā – esošā situācija un galvenie izaicinājumi.

Janika Turu (Muzeju un mākslas mantojuma departaments, Igaunijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde)

12.30-13.00 Ten years since legalising metal detecting in Estonia. What have we learned? / Desmit gadi kopš metāldetektoru legalizācijas Igaunijā. Ko mēs esam iemācījušies?

Nele Kangert (Arheoloģiskā mantojuma daļa, Igaunijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde)

13.00-13.30 Diskusija

13.30-14.30 Pārtraukums

14.30-15.00 Legislation regarding the circulation of cultural goods in Latvia / Kultūras priekšmetu apriti regulējošie normatīvie akti Latvijā

Ēriks Grinbergs (Kultūras priekšmetu aprites daļa, Latvijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde)

15.00-15.30 Circulation of cultural goods in Latvia - current situation and main challenges / Kultūras priekšmetu aprite Latvijā – esošā situācija un galvenie izaicinājumi

Mārcis Kalniņš, Liāna Liepa, Sanita Oše (Kultūras priekšmetu aprites daļa, Latvijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde)

15.30-16.00 Problems of victims identification in cultural heritage crimes / Cietušo problemātika noziegumos pret kultūras mantojumu

Andris Kairišs (Rīgas Tehniskā Universitāte, Latvijas Arheologu biedrība)

Irina Oļevska -Kairiša (Māstrihtas Univeritāte, Latvijas Arheologu biedrība)

16.00-17.00 Diskusija