Jaunumi
Mantojuma zīme
Foto: L. Zonne-Zumberga

Saruna ar Administratīvās daļas vadītāju Jāni Lapiņu

Pastāsti par jūsu uzdevumiem

Administratīvā daļa veic vairākas pamatfunkcijas, kā Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas un Sakrālās programmas īstenošanu – to mērķis ir nodrošināt valsts finansējuma sadali kultūras pieminekļiem, atbilstoši programmu mērķiem. Otra svarīgā joma ir nodrošināt starptautisko projektu virzību. Sasummējot varu teikt, ka viens no mūsu pamatuzdevumiem ir finanšu programmu koordinēšana. Tajā pašā laikā būtiski atzīmēt, ka Administratīvā daļa ir radīta arī, lai atbalstītu citas Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) struktūrvienības, lai kolēģi, kultūras mantojuma speciālisti – arheologi, vēsturnieki, arhitekti, restauratori, mākslas vēsturnieki, pilsētplānotāji, reģionālie inspektori – varētu veikt savus uzdevumus. Mēs uzturam kārtību un organizējam procesus.  Kopā pašlaik esam septiņi cilvēki, visiem ir augstākā izglītība, pamatā pārstāvot jurisprudenci un humanitārās zinātnes, kā arī mums ir savs būvinženieris.

Kā tu raksturotu darba ikdienu?

Jāatzīst – noslogota un saspringta. Darba mums netrūkst. Protams, pastāv atelpas brīži, bet ir arī posmi, kad vēl vairāk jāiespringst, kā, piemēram, organizējot ikgadējās Eiropas kultūras mantojuma dienas, kas nupat noslēdzās. Mēs, kā nodaļa, strādājam komandā, atbalstām cits citu. Darbs tiek organizēts tā, ka katrs zina pārējo kolēģu uzdevumus, lai mēs savā lokā arī spētu cits citu aizvietot, rīkojam arī iekšējās plānošanas sēdes. Kā pozitīvo aspektu varu izcelt, ka piedāvājam attālinātā darba iespējas vienu līdz divas redzes nedēļā.

Kādas vēl pozitīvas lietas tu izceltu par darbu Administratīvajā daļā?

Patiesībā lielākais ieguvums, manuprāt, ir iespēja strādāt NKMP. Mēs, kā iestāde, strādājam ar ļoti vērtīgu substanci – kultūras mantojumu, kas ir neaizvietojama un neatjaunojama. Vienīgā iespēja to saglabāt nākamajām paaudzēm ir, nodrošinot aizsardzību. Attiecīgi, neatkarīgi no tā, kāds ir katra NKMP darbinieka individuālais uzdevums, mēs visi kopā esam kultūras mantojuma sargu komanda un darām lielu darbu.

Pašlaik meklējat jaunu kolēģi, pastāsti vairāk par to, kas jaunajam komandas loceklim būs jādara

Jaunais darbinieks strādās vairākos virzienos, veicot gan individuālus uzdevumus, gan iesaistoties nodaļas uzdevumos plašākā nozīmē, tāpēc ir svarīgi, lai kolēģis būtu atvērts un atsaucīgs, ar izpratni par iestādes veicamā darba nozīmību. Runājot par pamatuzdevumiem, viens no tiem būs rutīnas darbs ar datubāzēm, lai citi iestādes darbinieki varētu piekļūt nepieciešamajai informācijai un efektīvi pildītu pienākumus pieminekļu aizsardzībā. Tās ir tādas datubāzes kā Kadastrs, Zemesgrāmata, Iekšlietu ministrijas sistēmas, Administratīvo lietu datubāze, Uzņēmumu reģistrs, u.c. Tāpat jaunajam kolēģim gribam uzticēt arī radošāku un ļoti atbildīgu uzdevumu – koordinēt starptautisko projektu saistībā ar Eiropas mantojuma zīmi. Ēku ansamblis “Trīs brāļi” ir viena no divām vietām Latvijā, kas pagodināta ar prestižo starptautisko statusu, kas saistīts ar šo vietu, kā kultūras mantojuma aizsardzības darba centru. Projekta vadītājam jāizprot statusa jēga un jāvada projekts, paredzot dažādas aktivitātes. Mūsu darba vietu apmeklē daudz tūristu un ir nepieciešams nodot vēstījumu, radīt interesi par iestādes veikto darbu. Sagaidu, ka darbinieks spēs ģenerēt idejas un, ja no desmit variantiem kaut viens ir labs, tas jau ir rezultāts! Nereti gadās, ka mums jāliek galvas kopā un jāizvēlas labākais risinājums. Turpinot par komandas darbu, kolēģim būs arī jāpiedalās nodaļas lielo uzdevumu veikšanā, kas saistīti ar minētajām finanšu programmām.

Jāuzsver, ka Administratīvās daļas nodarbinātajiem ir ļoti labi jāpārzina dokumentu noformēšanas prasības, jāmāk veidot īsos administratīvos aktus un ievērot lietišķo stilu. Protams, būs arī jāveic darbs arī lietvedības sistēmā.