Jaunumi
Eiropas kultūras mantojuma dienu karogs plīvo pie cietokšņa

Ar izziņu, nostaļģiju un sportiskām aktivitātēm noslēgušās 2021.gada Eiropas mantojuma dienas, kas šogad bija veltītas tēmai “Transports”. Teju simts objekti visā Latvijā aicināja uz dzelzceļa stacijām un slēgtajām līnijām, tiltiem un senajiem ceļiem, pilskalniem un kanāliem, cietokšņiem un lidlaukiem, kā arī citiem ar transportu saistītiem objektiem.

Vīrietis pie durvīm un Mantojuma dienu karogs

Pasākumu programma bija atkarīga no saimnieku un lokālo aktīvistu entuziasma un izdomas, kuru netrūka arī pandēmijas ierobežojumu apstākļos. Pasākumus apmeklēja visu vecumu cilvēki, kam prieku sagādāja gan vēstures faktu padziļināta apguve, gan teatralizēta iejušanās citā laikā, gan jo īpaši sportiskās aktivitātes svaigā gaisā – izziņas takas, pārgājieni, velo maršruti un izbraucieni ar vēsturiskajiem spēkratiem. Kopumā aktivitātes notika divās trešdaļās objektu, kas liecina – arī industriālajam mantojumam ir atbildīgi saimnieki un cienītāju loks.

Būtiski, ka EKMD ietvaros sagatavotā informācija paliek pieejama ilgāku laiku gan vidē (stendi, informatīvās planšetes), gan kataloga formā kā atzinība objektu kultūrvēsturiskajai vērtībai.

Pasākumi bija bez maksas vai par simbolisku ziedojumu, bet objekti raisīja dažādas izjūtas – gan lepnumu par entuziastu lokālo patriotismu (mazās pašvaldības, biedrības, muzeji u.c.), gan neizpratni par neizmantoto potenciālu (galvaspilsētas vēsturiskā pērle lidosta “Spilve”, aviācijas mantojums kopumā, entuziastu apsaimniekotais Daugavgrīvas cietoksnis). Tika gūts apliecinājums, ka galvenais mantojuma dzīvotspējīgas apsaimniekošanas stūrakmens ir atbildīgs saimnieks un sabiedrības vērtību izpratne.

Daugavgrīvas cietokšņa iekšskats

Pilnīgs objektu apskats tiek publicēts portālā www.lsm.lv, bet īpašais EKMD veltītais izdevums “Mūsu mantojums” apskatāms šeit: https://www.nkmp.gov.lv/lv/media/3551/download.

Elvita Ruka

Speciāliste
elvita.ruka [at] mantojums.lv