Objektu saraksts vēl tiek papildināts, tāpēc aicinām sekot līdzi jaunumiem!

Alojas stacijas ārskats
Foto: Andris Biedriņš

No 18.septembra pie bijušās Alojas stacijas ēkas ( Rīgas ielā 5) būs apskatāma izstāde par dzelzceļa līnijas, Alojas stacijas un Alojas lejasgala krautuves vēsturi.  Zaļā dzelzceļa maršrutā bijušā Alojas novada teritorijā ar informatīvām plāksnēm  būs iezīmētas visas sešas bijušās dzelzceļa pieturas: Puikule, Purezers, Auseklis, Aloja, Ūpšas un Īģe. Alojas stacijā pēc vēsturiskā parauga būs uzstādīti goda vārti ar uzrakstu “Gars vieno tautu, ceļi - zemes novadus!”.

18.septembris

No plkst.11:00 - 13:00 alojiešu novadniekam, pirmo trīs  Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģenta Indriķa Zīles 180.dzimšanas dienai veltīto 5.“Virsdiriģentu svētku” dalībnieki – Latvijas novadu sieviešu, vīru un jauktie kori un Dziesmu svētku virsdiriģenti , Alojas stacijā ieradīsies kājām pa zaļo dzelzceļu, izpildot dažādus ar dzelzceļa un Dziesmu svētku vēsturi saistītus uzdevumus, spēlēs pūtēju orķestris, koru dziedātājus un virsdiriģentus cienās ar sālsmaizi – rudens augļiem.

Stacijas laukumā audio ierakstā vairākkārt tiks atskaņots pirmā vilciena sagaidīšanas Alojā 1936.gadā inscenējums un izvietotas instalācijas, kas atainos vēsturiskos notikumus, kas saistīti ar dzelzceļu.

19. septembris

No plkst.11:00-15:00  uzdevumu izpildei 3,5 km garā pārgājiena maršrutā “Lindes – Alojas stacija” aicināti doties visi interesenti.

Stacijas laukumā audio ierakstā vairākkārt tiks atskaņots pirmā vilciena sagaidīšanas Alojā 1936.gadā inscenējums un izvietotas instalācijas, kas atainos vēsturiskos notikumus, kas saistīti ar dzelzceļu.

Adrese: Limbažu novads, Aloja, Rīgas iela 5

Baložu kūdras dzelzceļa vilciens un sena rūpnīcas ēka
Foto: Biedrības "Bānīša Draugu klubs" arhīvs

18. septembris

plkst. 11.00 - 17.00

Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Baložu kūdras bānītis organizē īpašu āra ekspozīciju, kurā varēs apskatīt gan ritekļus, kuri ir regulāri redzami pasākumos, gan tādus, kuri ikdienā apmeklētājiem nav pieejami apskatei.
Āra ekspozīcijā varēs apskatīt no ārpuses un iekšpuses kūdras dzelzceļos biežāk sastopamo ritošo sastāvu:

 • sliežlicējvilciena sastāvu, kas sastāv no pašgājējelektrostacijas ЭСУ2А un sliežlicēja celtņa vagona (sīkāk par tā restaurāciju skat. Ziedojumu vākšana sliežlicējvilciena PPR-2MA restaurācijai);
 • ТСВ6А tipa kūdras vagonu;
 • ВЦ-10 tipa cisternas vagonu, ko lietoja ugunsdzēsības vajadzībām;
 • lokomotīvi-drezīnu ТУ6Д-0389, kas aprīkota ar hidromanipulatoru ceļa darbu veikšanai;
 • balasta smilšu pārvadāšanas un ieklāšanas hoperdozatoru;
 • mūsu ikdienas ekskursiju braucienu lokomotīvi ТУ8-0425;
 • visus piecus mūsu ekskursiju pasažieru vagonus, tajā skaitā autentisku pasažieru vagonu ПВ40-4294 kūdras fabrikas strādnieku pārvadāšanai un pilnībā restaurēto ēdnīcas vagonu ВС1-2183 darbinieku ēdināšanai lauka apstākļos;
 • un motordrezīnu ТДУМ sliežu ceļa uzturēšanas brigādes vajadzībām.

Tāpat, iepriekš piesakoties, būs iespēja izbraukt ar bānīti, kas pasākuma dienā kursēs tikai starp peronu un purvu.
Āra ekspozīcijas apskate ir bezmaksas, taču izbrauciens ar bānīti būs par ziedojumiem (ieteiktā ziedojuma summa - 2,5 EUR/pers.).


Pasākums notiek atbilstoši muzeju ārtelpu prasībām - vagonu iekštelpās un vietās, kur nav iespējams ievērot 2 m distanci, nepieciešams lietot deguna un mutes aizsegus. Pasākuma apmeklēšanai nav obligāta sadarbspējīgā sertifikāta esamība, taču pārlieku lielas apmeklētāju plūsmas gadījumā organizatori var ierobežot piekļuvi pasākuma vietai.

Ņemot vērā epidemioloģiskos drošības pasākumus, un Jūsu ērtībai, lūdzam izbraucienam pieteikties iepriekš pa tālruni 23272013 vai rakstot uz e-pastu: info@bdklubs.lv

Adrese: Ķekavas novads, Baloži

Cēsu stacijas ārskats
Foto: T. Kalnītis

"Ar vilcienu uz kūrortu!"

17. līdz 19. septembris

Izstāde par dzelzceļa nozīmi Cēsu kūrorta attīstībā. Stacijas laukuma būs iespējams apskatīt izstādes daļu par dzelzceļa tapšanas vēsturi, savukārt Pils parkā - par kūrorta attīstību cauri gadu desmitiem.

18. septembris

plkst. 12.30, sagaidot atbraucējus no Rīgas, Cēsu stacijā vietējie gidi piedāvās izzinošas pilsētas ekskursijas.

plašāka informācija Facebook lapā @Livoniantrain.

Adrese: Cēsis, Stacijas laukums

Dubultu stacijas ārskats
Foto: Artis Veigurs

18. septembris

No 10. septembra Mākslas stacijā Dubulti un apkārtnē skatāma mākslai publiskā telpā veltīta izstāde - projekts PUBLIC ENCOUNTERS: IESAISTĪŠANĀS, ko veidojuši divpadsmit maģistrantūras studenti no Londonas Mākslas Universitātes Centrālās Sentmārtinas mākslas un dizaina koledžas (UAL) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA). Jaunie mākslinieki piedāvā vēsturiskā monumentālisma kritiku un iesakņojušos tradīciju, tādu kā orientēšanās uz pagātni un godināšana, apspriešanu.

Visi izstādes darbi ir pirmpublicējumi un mākslinieki tos tehniski realizējuši Latvijā, kur daži ierodas pirmoreiz. Jaunie mākslinieki projektā PUBLIC ENCOUNTERS: IESAISTĪŠANĀS cenšas orientēties sociālajos, politiskajos un estētiskajos kontekstos, viņi iesaistās diskusijā par to, kas var būt un kas nevar būt māksla publiskā telpā. Darbos izskan pieminekļu tradīcijas kritika un publiskās mākslas šaurā tematiskā piedāvājuma kritika. Tie aktualizē liberālas diskusijas kultūru un indivīda brīvības nozīmīgumu. Darbi aplūkojami Mākslas stacijā Dubulti, tās apkārtnē un Jūrmalas pilsētvidē. Viens no darbiem skatāms pasažieru vilciena vagonos. 

Projekts PUBLIC ENCOUNTERS: IESAISTĪŠANĀS aicina izstaigāt izstādi kopā ar tās veidotājiem 18. septembrī plkst.12.00 un 9. oktobrī plkst.14.00. Pasākumi notiek reizē ar 2021. gada Eiropas kultūras mantojuma dienām (17.09.-19.09.), atgādinot, ka 2021. gads ES ir pasludināts par Eiropas dzelzceļa gadu, īstenojot Eiropas Zaļo kursu. Izstāde aplūkojama līdz 31. oktobrim. Ieeja brīva. 

Adrese: Jūrmala, Zigfrīda Meierovica prospekts 3

Logo: Ieceļo dzīvesprieka stacijās!

18. septembris

Valmieras novadā aicina ieceļot dzīvesprieka stacijās!

Visas dienas garumā Eiropas kultūras mantojuma dienas ar dažādām aktivitātēm norisināsies maršrutā Brenguļi–Valmiera–Zilaiskalns

Norises posmā Brenguļi–Valmieras dzelzceļa stacija

Plkst. 10.00 Brenguļos (pie sporta centra “Kaimiņi”) sāksies nūjošanas pārgājiens kopā ar aktīvā tūrisma gidi Santu Paegli, kura pārgājiena dalībniekus aizvedīs līdz pat Valmieras dzelzceļa stacijai. Maršruta garums būs aptuveni 10 km. Pa ceļam varēs uzzināt, kāpēc dzelzceļš met līkumu pie muižas parka un kur atradās pirmā Brenguļu stacija, un dzirdēsiet arī citus interesantus stāstus. Pārgājienu varēs iemūžināt, uzņemot fotogrāfiju tematiskā fotostūrī. Dalībnieku skaits ierobežots, tāpēc dalība pārgājienā iepriekš jāpiesaka, rakstot pieteikumu uz e-pastu turisms@beverina.lv. Nepieciešamības gadījumā iespējams saņemt inventāru.

Norises posmā Valmieras dzelzceļa stacija–Jāņparks

No plkst. 10.00 Jāņparkā ikviens aicināts uz radošo darbnīcu kopā ar koprades darbnīcu “DARE”, kur varēs izveidot savu apdruku “Ieceļo dzīvesprieka stacijās!” bez maksas, uzdrukājot to uz līdzi paņemtā kokvilnas krekliņa. Tāpat interesenti varēs doties virtuālajā ceļojumā pa Šaursliežu dzelzceļa tiltu, un būs pieejama tūrisma informācija par apskates objektiem, tūrisma piedāvājumiem un norisēm Valmieras novadā un Gaujas Nacionālajā parkā.

No plkst. 10.00 līdz 17.00 varēs uzņemt fotogrāfiju īpaši izveidotā fotostūrī, savukārt no 17. septembra līdz 17. oktobrim Jāņparkā būs apskatāma īpaša Valmieras muzeja izstāde "Nākamā pietura...", kur būs redzamas fotogrāfijas saistībā ar Šaursliežu dzelzceļa līniju dažādos vēstures laikos.

Plkst. 14.00 notiks velobrauciens “Nākamā pietura...” pa seno bānīša ceļu no Valmieras dzelzceļa stacijas līdz savulaik ienesīgākajai stacijai “Jāņparks”. Velobrauciena laikā dzirdēsiet atmiņu stāstus par ceļojumu ar bānīti un dažādiem objektiem, kas iekļauti maršrutā. Bērni līdz 14 gadu vecumam pasākumā var piedalīties tikai vecāka vai aizbildņa pavadībā. Dalībnieku skaits ierobežots, tāpēc dalība velobraucienā iepriekš jāpiesaka, rakstot pieteikumu uz e-pastu liene.rokpelne@valmiera.lv.

Norises posmā Jāņparks–Zilaiskalns

No plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00 Jāņparkā ikviens interesents varēs reģistrēties un doties Auto orientēšanās pasākumā, kur dalībniekiem būs jāpilda dažādi uzdevumi no Jāņparka līdz pat Zilamkalnam, metot loku cauri Dikļiem.

No plkst. 10.00 apmeklētājiem atvērts Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs “ZTornis”, kur iespējams apskatīties ekspozīciju “Zilākalna stāsts”, virtuāli ceļot, kā arī paskatīties uz Zilākalna ciematu no ūdenstorņa. Savukārt Zilākalna Vecajā depo norisināsies Latvijā pirmās Sliežu velosipēdu sacensības. Dalībnieku skaits sacensībās ierobežots, tāpēc dalība iepriekš jāpiesaka, rakstot pieteikumu uz e-pastu turisms@kocenunovads.lv vai zvanot pa tālruni 28698121. Ja ir vēlme izbaudīt nesteidzīgu braucienu ar Sliežu velosipēdiem, tad no plkst.15.00 līdz 18.00 iespējams pieteikties individuāliem braucieniem, rakstot e-pastu turisms@kocenunovads.lv vai zvanot pa tālruni 28698121.

Visas dienas garumā Zilākalna ciematā pie Vecā depo būs apskatāma novadpētnieces Inetas Amoliņas izstāde “Šaursliežu dzelzceļš Smiltene–Valmiera–Ainaži”, kā arī nofotografēties fotostūrī. Tie dalībnieki, kuri būs nofotografējušies visos fotostūros maršrutā “Valmieras dzelzceļa stacija–Zilaiskalns”, pēc fotogrāfiju parādīšanas Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrā varēs saņemt nelielu pārsteiguma balvu. Savukārt “Gardēžu stacijā” par baudījumu garšas kārpiņām būs parūpējusies Vīnkalnu Ceļojošā Picērija.

Plkst. 18.00 Zilākalna Vecajā depo notiks grupas “JUUK” koncerts, kas tiks rīkots, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības. Vecajā depo drīkstēs pulcēties, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, vai negatīvu testa rezultātu. Pārējā blakus esošā teritorija būs pieejama ikvienam interesentam.

Savukārt dienas izskaņā no plkst. 19.30 varēs baudīt brīvdabas kino, kur tiks demonstrētas divas filmas “To atceras tikai vilcieni” un “Leģendu mednieki. Zilaiskalns.”. Arī šī norise tiks rīkota, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības. Vecajā depo drīkstēs pulcēties, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, vai negatīvu testa rezultātu. Pārējā blakus esošā teritorija būs pieejama ikvienam interesentam.

 

Visas norises notiks, ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus Covid-19 izplatīšanās ierobežošanai.

Plašāka programma pieejama www.visit.valmiera.lv

Adrese: Valmieras novads

Dzelzceļa tilts pār Pededzi
Foto: Andris Biedriņš

Zaļo ceļu iepazīšanas brauciens

Viļaka - Balvi - Gulbene

18. septembris

Viļaka - Balvi

Ierašanās ar vilcienu: Rīga-Gulbene 8:01 (Rīgas stacija) - 11:17 (Gulbenes stacija)

Izbraukšana uz Viļaku plkst. 12.00, velo noma Gulbenē +371 26477710

Pulcēšanās pie Viļakas muzeja plkst. 13.00

Iespējas pievienoties konkrētā maršruta posmā

19. septembris

Balvi - Gulbene

Pulcēšanās pie Balvu novada muzeja plkst. 8.30

Organizatori nodrošina pusdienas un vakariņas brauciena dalībniekiem, nepieciešamības gadījumā - transportu no Gulbenes, Balviem uz starta vietu Viļakā

Pieteikšanās līdz 13.09.2021. https://ej.uz/greenwaysgulbene_vilaka

Dalība bez maksas.

Kontaktinformācija: turisms@vilaka.lv +371 28686600

Pasākums tiek rīkots "zaļajā drošības līmenī" - dalība no 12 g.v. ar Covid-19 sertifikātiem

 

Attēls par velobraucienu

18.septembris

Velobrauciens “Limbaži- Lādes ezers- Limbaži”

Eiropas Mobilitātes nedēļas (16.09.-22.09.2021.) un Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros, aicinām doties velobraucienā “Limbaži- Lādes ezers- Limbaži”. Daļa no velomaršruta ved pa bijušo dzelzceļa līniju, kas atklāta 15. septembrī pirms 87 gadiem (15.09.1934.), kad pilsētā ar pušķotiem vārtiem sagaidīja pirmo lokomotīvi un toreizējais Satiksmes ministrs Bernhards Einbergs svinīgi pārgrieza lentu par godu dzelzceļa satiksmes atklāšanai Limbažos līnijā Rīga– Rūjiena. Pasažieru pārvadājumi uz Limbažiem pārtraukti 1999. gada 19. jūlijā. Dzelzceļa līnijā Rīga- Rūjiena ar vilcienu no Rīgas mūsdienās var doties līdz Skultei. No Lādes stacijas līdz Mazsalacai izveidots Zaļais Dzelzceļš, kas sazarojas plašā tūrisma velo/gājēju taku tīklā Vidzemē un Ziemeļigaunijā. (www.greenrailways.eu). Pirmais Zaļā dzelzceļa  (Greenways) posms atklāts 2014. gadā no Limbažiem līdz Katvaru ezeram.

Tikšanās un starts: plkst.10:00, Burtnieku kvartālā, Limbažos

Plānotais maršruts: Burtnieku kvartāls - Dzelzceļa iela - Rīgas iela - maizes ceptuve

"Lielezers" -Mucenieku tilts- zaļais ceļš līdz Lādes stacijai - Nabe - Lādezers -  kempings "Lādes ezers" - Nabe - Lādes stacija - zaļais ceļš līdz pagriezienam netālu no mājas "Ceļmalas" - pagrieziens līdz mājai "Saulgoži" - Jūras iela - Dzelzceļa iela - Burtnieku kvartāls

Distances garums ~ 24 km 

Pirms velobrauciena iesildīšanās un noderīgi sertificētas treneres Alises Lūkinas padomi velobraucējiem, atpūtas laikā  pie Lādes ezera- uztura speciālistes Daces Meijas padomi veselīgam un enerģiskam dzīves veidam. Brauciena laikā informācija par Limbažu apkārtnes reljefu, Zaļo ceļu- bijušo dzelzceļa līniju Rīga- Rūjiena.

Nepieciešamības gadījumā velobrauciena dalībniekiem tiek nodrošināti velosipēdi! (velo skaits ierobežots, aicinām pieteikties savlaicīgi)

Pieteikšanās internetāej.uz/veselibasvelo

Pasākums ,,Aktivitāšu diena ģimenēm – Veselības velobrauciens” tiek organizēts Limbažu novada pašvaldības īstenotā un Eiropas Sociālā fonda finansētā projektā projekta “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Limbažu novadā” Nr.9.2.4.2/16/I/059 ietvaros, sadarbībā ar pašvaldības aģentūru “ALDA” un “LAUTA”.

Informācija: Limbažu novada pašvaldības aģentūra “LAUTA”, tālr. 28359057

Adrese: Limbaži, Burtnieku kvartāls

Dzelzceļa tilts pār Mazo Juglu
Foto: A. Biedriņš

17. septembris

plkst. 18.00

“Svinīgais pasākums, atklājot dzelzceļu” 

Skečs ar amatiermākslas kolektīvu piedalīšanos uz Dzelzceļa tilta pār Mazo Juglu pie Upeslejām.

Adrese: Ropažu novads, Upeslejas

15. līdz 30. septembris 

Izstāde “Dzelzs. Vakar. Ceļš. Šodien. Vilciens. Rīt.”

KC “Ulbrokas Pērle” būs apskatāmi Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu plenēra darbi.

Adrese: Ulbroka, Institūta iela 3

18. septembris

Garkalnes pagasta Garkalnei dzelzceļa līnija vijas cauri jau kopš 1887. gada, bet dzelzceļa stacija, kas celta 1889. gadā, dēvēta gan par Rodenpois, gan Ropaži, gan Garkalne.  Tā piedzīvojusi abus pasaules karus, no šīs stacijas 1949. gada  25. martā izveda uz Sibīriju Rīgas, Rīgas rajona un Limbažu rajona iedzīvotājus, te savulaik pārkrauta padomju militārā tehnika, bet kopš 2018. gada novembra atklāts stacijas modernizētais projekts NATO vajadzībām – militārās tehnikas pārkraušanai.

12:00         

 • Interesentu pulcēšanās pie dzelzceļa stacijas “Garkalne”
 • Izstāde - Dzelzceļa stacija „Rodenpois” – „Ropaži” – „Garkalne”  
 • Latvijas dzelzceļa pārstāvja uzruna
 • Stāsts par dzelzceļa stacijas tapšanu un vēsturi cauri laikiem un notikumiem 132 gadu garumā
 • Muzikāla kafijas pauze
 • Pasažieru atmiņas par braucieniem ar dažāda tipa vagoniem
 • Viktorīna „No Čukčukbānīša līdz Rail Baltica ātrgaitas vilcienam”
 • Pasažieri – sēņotāji un ogotāji, meža velšu izstāde
 • Izziņas ekskursija pa senajiem šaursliežu dzelzceļa maršrutiem

Adrese: Ropažu novads, Garkalnes pagasts

Gulbenes dzelzceļa mezgls no putna lidojuma
Foto: Mārtiņš Taube

18. septembris

 • plkst. 9.00-13.00 - iegūsti kāroto gadatirgū "Ražojam paši"
 • plkst. 10.00-13.30 - noķer ātruma adrenalīnu, izbraucot ar drezīnām
 • plkst. 10.00-13.30 - izzini senatni bānīša depo apkārtnē
 • plkst. 10.00-18.00 - iejūties dažādās dzelzceļa profesijās IIC "Dzelzceļš un Tvaiks"
 • plkst. 11.00 un 13.30 - dodies ekskursijā pa Viestura, Dzelzceļa un Robežu ielu*
 • plkst. 10.00-17.30 - baudi Gulbenes ainavu, izbraucot ar elektrovilcieniņu*

Latvijas Dzelzceļnieku biedrības inženiertehniskās apvienības Inženieru dienas aktivitātes.

Piedaloties aktivitātēs, NAV nepieciešams uzrādīt Covid-19 sertifikātus.

*Piesakies ekskursijām pa tālr. +371 26557582

Plašāka informācija.

Adrese: Gulbene, Dzelzceļa iela 8

Ieriķu stacijas ārskats
Foto: Toms Kalnītis

17.septembris 

 • Plkst. 16:00  Izstādes “Ieriķu stacijas hronika” atklāšana. Stacijas centrālajos logos no ārpuses būs iespēja iepazīties ar nozīmīgākajiem vēstures faktiem stacijas pastāvēšanas laikā un aplūkot vēsturiskos fotoattēlus.
 • Līgatnes mākslas un mūzikas skolas Ieriķu filiāles radošo darbu izstāde stacijas logos.
 • Vietējās kopienas pārstāvju atmiņu stāstījumi par dzīvi tā laika Ieriķos.
 • Testa pārgājiens Ieriķi-Melturi pa bijušo dzelzceļa līniju kopā ar “Zaļo ceļu asociāciju”.

18.septembris

Plkst. 15.00 un 16.30  “Iepazīsti Ieriķu vēsturi” stāstījums un pārgājiens sadarbībā ar Ievu Pļaviņu (atpūtas un aktivitāšu parks “Meža kaujas”). Grupā ne vairāk kā 20 cilvēku, obligāta iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz -  notikumi@amata.lv.

19.septembris

Plkst. 13:00 “Zaļā dzelzceļa” nūjošanas pārgājiens un velo brauciens pa marķētiem diviem dažāda garuma maršrutiem. Maršruta sākums pie Ieriķu stacijas, reģistrācija no plkst. 12.00. *Maršruta garumi tiks precizēti. Obligāta iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz -  notikumi@amata.lv.

Izstāde “Ieriķu stacijas hronika” un radošo darbu izstāde apskatāma Ieriķu stacijas logos jebkurā laikā un ikvienam interesentam!  

 • Visās aktivitātēs dalība bezmaksas.
 • Aicinām ievērot valstī noteiktos Covid-19 ierobežojumu un prasības.

Adrese: Cēsu novads, Drabešu pagasts, Ieriķi

Kangaru stacijas ārskats
Foto: Ropažu novads

18. septembris

plkst. 18.00-21.00

Ceļā

Aizraujoši, izzinoši velobraucieni pa kādreiz darbojošā, šobrīd Zaļā dzelzceļa Rīga – Ērgļi posmu, informatīvi izzinošas lekcijas bērniem par drošību dzelzceļa tuvumā, stāsti par dzelzceļa un Kangaru stacijas vēsturi, izstāde, performances, stacijas darbinieki senajos ietērpos, stacijas bufete un divi lieliski koncerti – Kārlis Kazāks un grupa “Sudden Lights” Kangaru stacijā.

Velo izbraucieni gida pavadībā - braucienam iepriekš izsludināta pieteikšanās, vienā grupā līdz 20 cilvēki, brauciena aptuvenais laiks - 2h. Tikšanās vieta pie Kangaru stacijas, dalībniekiem un viņu velo tiek nodrošināts autobuss, lai tos aizgādātu/atgādātu uz/no  starta vai finiša vietas. Dalība iespējama tikai ar Covid-19 derīgu sertifikātu.

18:00 – 19:00 Lekcija “Par vēsturisko dzelzceļa posmu Rīga – Ērgļi”.

18:00 – 19:00 Izzinoša, izklaidējoša darbnīca bērniem par drošību pie dzelzceļa un vilcienā.

19:00 - 21:00 Brīvdabas koncerts. Kārlis Kazāks. Sudden Lights.

Pasākuma laikā:

 • lielformātu bilžu izstāde – Kangaru stacijas vēsture, dzelzceļa līnija Rīga – Ērgļi
 • fotokaste, foto atmiņai no pasākuma

Ieeja pasākumā tikai ar derīgiem Covid19 vakcinācijas sertifikātiem. Pie ieejas būs iespēja veikt eksprestestus par samaksu - 15EUR!

Adrese: Ropažu novads, Kangari 

Mārcienas stacija
Foto: Toms Kalnītis

18. septembris

 • Plkst. 11.00 - 17.00 apmeklētājiem atvērta Mārcienas dzelzceļa stacijas uzgaidāmā zāle
 • Plkst. 11.00 - 13.00 bērnu zīmējumu konkurss "Mans sapņu vilciens", foto stūrītis
 • Plkst. 13.00 - 14.00 dzeja uz perona
 • Plkst. 14.00 - 15.00 vēsturisks kino brīdis
 • Plkst. 15.00 - 17.00 muzikāla pastaiga pa peronu ar deju elementiem grupas "Vidroks" pavadījumā

Adrese: Madonas novads, Mārcienas pagasts 

Sens pārceltuves pār Gauju Siguldā attēls
Pārceltuve pār Gauju no Krimuldas puses. Pastkarte, 20. gadsimta sākums

17. septembris

Turaidas muzejrezervātā 17. septembrī plkst. 13:00 tiks atklāta brīvdabas izstāde “Pār Gauju pāri braucu… Pārceltuves un tilti pār Gauju Siguldā” un tā būs apskatāma līdz 17. oktobrim.

Izstāde “Pār Gauju pāri braucu… Pārceltuves un tilti pār Gauju Siguldā”, kas veltīta pārceltuvju un tiltu vēsturei Siguldā būs apskatāma Turaidas muzejrezervāta teritorijā.

Izstādes saturu veidojis Turaidas muzejrezervāta galvenais speciālists Edgars Ceske un vizuālo noformējumu Turaidas muzejrezervāta datordizaina speciālists Nauris Dainis.

Adrese: Sigulda, Turaidas iela 10, Turaidas muzejrezervāts

Iela Pļaviņās, kas iziet uz Daugavu
Foto: Mārtiņš Zeps

18. septembris

No plkst. 11.00 - 13.00

 • Biedrības "Laime Saimē" uzruna un stenda atklāšana.
 • Stāsts par to, kas ir attēlots stendā.
 • Piedāvājam akciju! Nofotografējies pie mūsu stenda, uzspied FB mūsu biedrības lapai LIKE un SEKOT un pretī saņem dāvaniņu!
 • Viktorīna par kultūras mantojuma dienu un biedrību “Laime Saimē”. Par pareizo atbildi uz jautājumu iespējas nopelnīt balvu.
 • Sarunas ar apmeklētājiem brīvā tematikā.

Adrese: Aizkraukles novads, Pļaviņas, iepretim Daugavas ielai 49

Ruckas muižas ārskats
Foto: Ruckas mākslas fonda arhīvs

18. septembris

plkst. 11.00

Izglītojoša bezmaksas lekcija Dzelzceļa vēsture Ruckas muižā”

2021. gada Eiropas kultūras mantojuma dienas veltītas transportam, turklāt šis Eiropas Savienībā pasludināts par Eiropas Dzelzceļa gadu. Lekcija sniegs iespēju ielūkoties dzelzceļa ziedu laikos, kad vilciens bija populārākais sabiedriskā transporta līdzeklis, un Ruckā mājvietu bija radis Latvijas dzelzceļu 3. ceļu iecirkņa kantoris. Toreiz senās muižas ēkas dzīve ritēja vienā ritmā ar līdzās esošo sliežu ceļu, tā priekiem un bēdām, izaicinājumiem un sasniegumiem. 

Lekciju vadīs Elīna Kalniņa - kuratore un kultūrvēsturiskā mantojuma eksperte.

Pieteikšanās, aizpildot veidlapu ŠEIT

Adrese: Piebalgas iela 19, Cēsis

Vecā Siguldas dzelzceļa stacija
Siguldas dzelzceļa stacijas ēkas kopskats. 1930. gadi. Foto: Krišjānis Vīburs

17. septembris 

Plkst. 15.00 Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā tiks atklāta brīvdabas izstāde “Siguldas dzelzceļa stacija laiku lokos”, ko veido Turaidas muzejrezervāts sadarbībā ar Siguldas novada pašvaldību. Izstāde “Siguldas dzelzceļa stacija laiku lokos” Siguldas stacijas laukumā būs skatāma līdz 19.oktobrim.

Izstādes pamatā bagātīgs vizuālais materiāls, kas ļauj izsekot stacijas ēkas pārmaiņām gadu desmitu gaitā, kā arī  atskatīties uz dažādām mūsdienu norisēm, kas notikušas stacijas laukumā pēc tā renovācijas.

Izstādes vēstījums sastāv no divām daļām - vēsturiskā skatījuma un fotostāsta par Siguldas dzelzceļa stacijas laukuma izmantojumu mūsdienās.

Izstādes saturu veidojis Turaidas muzejrezervāta galvenais speciālists Edgars Ceske un vizuālo noformējumu Turaidas muzejrezervāta datordizaina speciālists Nauris Dainis.

Adrese: Sigulda, Stacijas laukums

Sens krogs ceļa malā
Foto: Valdis Peļņa

17., 18. un 19. septembrī no plkst. 9.00 līdz 18.00

Visas trīs dienas pie Silakroga vecā ceļa posms būs apskatāms dabā un vecajās fotogrāfijās uz planšetēm.

Ceļu trases kartēs varēs salīdzināt sākot no L.A. Mellina atlanta fragmenta līdz papīra kartei mērogā 1:2000, no 1792. gada līdz LIDAR skanētajam reljefam mūsdienās.

Ieejot “Silakroga ” iekštelpas iespēja iztēloties kā jutās zirgi plašajā stadulā un Slātavieši ar Čangaliešiem vārīja jēra zupu manteļskurstenī iekārtā katlā.

Adrese: Cēsu novads, Vecpiebalgas pagasts, "Silakrogs"

Skrīveru stacijas ārskats
Foto: D. Vancāne-Viļuma

18. septembris

"No Remershofas līdz Skrīveriem 160 gadu garumā"

No plkst. 14.00-18.00

 • Uz ekrāna stāsts par Skrīveru dzelzceļa stacijas vēsturi
 • Ragu mūzika:pūtēju orķestri ”Madliena” un  “Skrīveru taurētājs”
 • Lustes ar Hāgenskalna muzikantiem
 • Loterija. Balva precīzākajam atbildētājam uz 10 jautājumiem par dzelzceļu un stacijām Skrīveros
 • Skrīveru un apkārtējo miestu amatnieku torgs un sīktirgotāju andele
 • Pilna bufete
 • Izbrauciens vasaras pajūgos no danču plača līdz Daugavas Vidzemes krastam
 • A.Upīša Skrīveru vidusskolas stadionā tikšanās ar gaisa balona pilotu Gunāru Dukšti, gaisa balona apskate

Dreskods- ierasties tērpos, kādi bija no 1861.gada līdz mūsdienām, īpašos tērpos ģērbtajiem pārsteiguma balvas.

Adrese: Aizkraukles novads, Skrīveru pagasts, Skrīveri, Stacijas laukums

Uzraksts: Straupes zirgu pasts
Foto: Gunta Āboltiņa-Āboliņa personīgais arhīvs

19. septembris

No plkst. 10:30-14:30

"Eiropas ceļš! Sabiedriskā transporta attīstība Latvijā: no zirgu pasta  līdz Rail Baltica ātrvilcienam"

Plkst. 10:30-14:30 - video ieskats Zirgu pasta kā sabiedriskā transporta attīstībā, norietā, dzelzceļa uzplaukumā un Rail Baltica trases tapšanā. 

Plkst. 11.00-12.00 - atskats zirgu pasta vēsturē un diskusija par transporta attīstību. 

Adrese: Cēsu novads, Straupes pagasts, Inčukalna-Valmieras šosejas 32. km 

Papardes stacija
Foto: L. Kļaviņa

18. septembris

Apmeklētājiem durvis bez maksas vērs 3 līnijā esošajās dzelzceļa objekti - Stāmeriene un Kalniena stacijas ēkas un Papardes stacijas ūdenstornis, kuri ikdienā apmeklētājiem nav pieejami vai pieejami ierobežoti.

 • Sarkano ķieģeļu Stāmerienes stacija, no kuras savos Eiropas ceļojumos devās baronese Aleksandra fon Volfa, apmeklētājiem 18.septembrī būs atvērta visas dienas garumā no pulksten 9:00 līdz 22:00 un tajā ikviens varēs aplūkot arī biedrības “Radošā apvienība “Piektā Māja”" cianotipijas tehnikā veidotu darbu izstādi "Saules iekrāsots”.
 • Līnijas viduspunktā esošā Kalnienas stacija, kuras apbūves būtiska sastāvdaļa ir arī mūra pagrabs ātri bojājošiem produktiem apmeklētājiem atvērta no pulksten 10:00 līdz 18:00.
 • Papardes stacijā no pulksten 10:00 līdz 17:00 atvērts būs ūdenstornis, kuru aizvien izmanto tvaika lokomotīves uzpildei. Papildus Papardē visu dienu būs apskatāma ekspresizstāde par stacijas vēsturi un interesentiem katrā apaļā stundā būs iespēja doties ekskursijā ar gidu pa stacijas apkārtni.

Viesošanos Mantojuma dienu objektos ikviens var apvienot ar braucienu Bānītī un greznās profesora P.Federa projektēta Gulbenes stacijas ēkas apmeklējumu, maltītes ieturēšanu Alūksnes stacijas ēkā iekārtotajā burgernīcā “TvaiksxOgle” un 10 stāstu izzināšanu Alūksnes stacijas bagāžas šķūnī esošajā starptautiski atzītajā multimediālā ekspozīcijā “Alūksnes Bānīša stacija”.

Adrese: Stāmeriene - Gulbenes novads, Stāmerienas pagasts, Stāmerienes stacija

Kalniena - Gulbenes novads, Stāmerienas pagasts, Kalnienas stacija

Paparde - Alūksnes novads, Jaunannas pagasts, Papardes stacija

Sena fotogrāfija ar tiltu Staicelē
Foto: Staiceles lībiešu muzeja "Pivālind" krājums

18. septembris

plkst. 10.00  velo pārgājiens "Pa mazbānīša pēdām..."

Izstāde "Tilti pār Salacu - ceļš tālāk" (tilti pār Salacu, aizsprosta tilts, dzelzceļa satiksme Staicelē).

Jautājumi, atbildes, balvas un kopīga zupas ēšana.

Tikšanās pie Staiceles TIC, kontaktinformācija: 27806452, 28673984

Adrese: Lielā iela 13. Staicele, Limbažu novads

Sens akmens mūra tilts pār Vizlas upi
Foto: Sarmīte Dundure

18. septembris

“Tilts pāri laikiem”

plkst. 12.00 - 15.00

Šogad godināsim Latvijā vecāko Vizlas arkveida dolomīta tiltu.

Plkst.12.00 pie Vizlas tilta būs Eiropas kultūras mantojuma dienu karoga pacelšana un tilta vēstures  foto izstādes “Transports un Vizlas tilts toreiz un tagad” atklāšana.
Fotografēšanās pie antīkā auto, kas kādreiz braucis pār Vizlas tiltu.

Sajūtu pastaiga ar muzikāliem pārsteigumiem Vizlas dabas takā: 

 • Trombonists - Lauris Amantovs
 • Akordeonists - Marko Ojala
 • Saksafonists - Arnis Grāps
 • Smiltenes pūtēju orķestra mazais sastāvs
 • Sajūtu krāsas bērniem, kopā ar Krāsiņu no "Aģentūras Olee" 


Darbosies Z/S kafejnīca "Kalnarušķi". 

Vizināšanās ar dažādu laiku transportlīdzekļiem - Žiguli, Volgu, “Latviju”, elektrovilcieniņu. Izjādes ar zirgiem. (vizināšanās bez maksas)

Adrese: Smiltenes novads, Virešu pagasts, Vidaga

Valmiermuižas skats no putna lidojuma
Foto: Valmiermuižas kultūras biedrības arhīvs

No 17. līdz 19. septembrim Eiropas kultūras mantojuma dienas tiks atzīmētas arī Valmiermuižas stallī, kur varēs izzināt sendienu pārvietošanās līdzekļus un zirgkopības arodu. Valmiermuižas stallī tiks izveidota zirgu transporta līdzekļu izstāde. Lai ikvienam interesentam būtu ieskats, kā  sendienās pārvietojās, no tuvas un tālas apkārtnes tiks savesti dažnedažādi eksponāti – gan Ulmaņlaika, gan Krievijas cara laika darba un izbraucamie rati, droškas kariete un kas tik vēl ne! Izbraucienā ar ratiem varēs izbaudīt senatnes elpu un kultūrvēsturisko ainavu, jo maršruts vedīs arī pa senajiem muižas ceļiem (valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa “Klēts un mūra žoga fragments” individuālajā aizsardzības zonā).

17. septembris

No plkst. 16.00 līdz 19.00 būs apskatāma zirgu transporta līdzekļu izstāde, kā arī par papildu samaksu varēs doties ekskursijā pa stalli.

18. septembris

Valmiermuižas parkā norisināsies Miķeļdienas tirdziņš “Gardu muti”, kas papildinās kultūras un sendienu izjūtu baudījumu.

No plkst. 11.00 līdz 16.00 būs apskatāma zirgu transporta līdzekļu izstāde, kā arī par papildu samaksu būs iespēja doties izjādē vai izbraucienā ar ratiem

19. septembris

No plkst. 11.00 līdz 16.00 būs apskatāma zirgu transporta līdzekļu izstāde, kā arī par papildu samaksu būs iespēja doties izjādē vai izbraucienā ar ratiem.

Visas norises notiks, ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus Covid-19 izplatīšanās ierobežošanai.

Plašāka programma pieejama www.visit.valmiera.lv

Adrese: Valmieras novads, Valmiermuiža

 • Pasākumu programmās var tikt veiktas izmaiņas, aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai!
 • Par pasākumu programmu saturu atbild pasākuma rīkotājs.
 • Apmeklējot publiskos pasākumus, jāievēro valstī noteiktie epidemioloģiskās drošības noteikumi!