Objektu saraksts vēl tiek papildināts, tāpēc aicinām sekot līdzi jaunumiem!

Daugavpils cietokšņa vārti
Foto: Anastasija Kočmarjova

18. septembris

“Daugavpils cietoksnis un dzelzceļa līnija Sanktpēterburga – Varšava cauri gadsimtiem”

No plkst. 10.00 līdz plkst. 15.00 krāmu tirgus cietoksnī pie Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centra.

Bezmaksas, īpaši pasākumam sagatavotas 1 h, 15 min. garas ekskursijas latviešu un krievu valodā pa cietokšņa teritoriju. Ekskursiju tematika saistīta ar cietokšņa vēstures un transporta tēmu.

 • Ekskursijas latviešu valodā plkst. 12.15 un plkst. 14.00.
 • Ekskursijas krievu valodā plkst. 12.00 un plkst. 13.45.


EKMD pasākuma laikā apmeklētājus sagaidīs un cietoksnī sveiks vietējo cietokšņa biedrību dalībnieki vēsturiskos un pasākuma tematikai atbilstošos tērpos.

Līksnas stacijas mūsdienu ārskats
Foto: T. Kalnītis

18. septembris

plkst. 11.00 - 13.00

Līksnas dzelzceļa stacijas laukumā izstādes "Līksnas stacija laiku lokos" atklāšana.

Atmiņas stāsti, konkurss par Līksnas stacijas vēsturi un stacijas ēku interaktīva aplūkošana.

Adrese: Augšdaugavas novads, Līksnas pagasts, Kļocki

plkst. 14.00

Līksnas muižas parkā no Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva un Skrindu dzimtas muzeja krātuves, mākslas filmas, kas uzņemta Līksnas dzelzceļa stacijā "Šauj manā vietā" (rež. J. Streičs) seanss.

Adrese: Augšdaugavas novads, Līksnas pagasts, Līksna, Daugavas iela 8

Lūznavas muižas ārskats
Foto: Lūznavas muižas arhīvs

17. septembris

Dzelzceļa mantojuma forumā, kas Lūznavas muižā notiks 2021. gada 17. septembrī, tiks apskatīti gan dzelzceļa nozares vēstures pētījumu un tendenču jautājumi, iepazīti industriālā mantojuma objekti un to potenciāls kā ilgtspējīgam tūrisma piedāvājumam, kā arī varēs iepazīties ar pieredzes stāstiem par dzelzceļa stacijām kā tūrisma objektiem.

Piedalīšanās maksa forumā ir 20,00 €, pieteikšanās, rakstot muzejs@ldz.lv līdz 10.09.2021. Forumu klātienē iespējams apmeklēt, uzrādot Covid-19 sertifikātu vai negatīvu testu.

Pasākuma programmā:

11.00–11.05 Foruma atklāšana

11.10–11.40 Dzelzceļu nozares vēstures pētījumi un tendences. Ilze Freiberga, Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore

11.40–12.00 Industriālā mantojuma objekti un ilgtspējīgs tūrisma piedāvājums. Dace Bumbiere-Augule, Alūksnes TIC vadītāja vietniece

12.00–12.30 Kafijas pauze

12.30–13.00 Dzelzceļa stacija kā tūrisma objekts

 • Stacija kā tūrisma un kultūras objekts – pieredzes stāsti
 • Projekts www.dzelzcelaobjekti.lv Ance Pudāne, Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja krājuma glabātāja

13.00–13.40 Dzīvais dzelzceļš

 • Dzelzceļa entuziasti un to nozīme mantojuma saglabāšanā. Toms Altbergs, Industriālā mantojuma eksperts
 • No idejas līdz pieprasītam tūrisma objektam. Baložu kūdras purva bānīša piemērs. Dāvis Bušs, Bānīša draugu kluba valdes priekšsēdētājs
 • Zilākalna drezīnas pirmais gads. Toms Treimanis, Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centra vadītājs
 • Ventspils piejūras brīvdabas muzeja mazbānītis. Artūrs Tukišs, muzeja vadītājs
 • Ceļā uz Jaunjelgavas mazo dzelzceļu. Eduards Kaļķis

13.40–14.00 Lūznavas muiža un dzelzceļa tiltu inženieris Staņislavs Kerbedzs. Iveta Balčūne, Lūznavas muižas pārvaldniece

14.10–14.40 Pusdienas

14.40 Neformālā daļa

Pasākumu organizē Lūznavas muiža un Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs. Norisi atbalsta Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

Plašāka informācija pa t. +37129532069 Ieva Pētersone, Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs un pa t. +37129390701, Iveta Balčūne, Lūznavas muiža.

Pasākuma norisei tiešsaistē līdzi sekot varēs http://luznavasmuiza.lv un http://railwaymuseum.lv.

Adrese: Rēzeknes novads, Lūznava, Pils iela 8

Maltas zirgu pasta stacijas ārskats
Foto: Maltas vēstures muzeja krājums

17. septembris

Baložu pasts

Plkst. 9.30 Zirgu pasta stacijas pagalmā tiks palaisti pasta baloži, kuri būs kā simbolisks vēstījums par seno gaisa pastu – no Maltas zirgu pasta stacijas uz Rēzekni (seno Režicu), kur arī agrāk, tagadējās Rēzeknes pilsētas domes ēkas vietā, atradās zirgu pasta stacija. Baložu audzētājs ir Antons Deksnis no Rēzeknes.

Senie spēkrati

No plkst. 15.00 līdz 16.30 Latgales Retro Auto Moto kluba seno spēkratu izstāde stāvlaukumā 1. Maija ielā 70 (pēc 16.30 spēkratu parāde pa Maltas ielām)

Kamanas un līnijdroškas

Māksliniece Svetlana Skačkova-Marčenko izstādīs restaurētas kamanas un līnijdrošku pie zirgu pasta stacijas ieejas vārtiem.

Pajūgu zvaniņi

No plkst. 15.00 Mākoņkalna pagasta iedzīvotāja Ludmila Merkulova ekspresizstādē parādīs seno pajūgu zvaniņu kolekciju, bet viņas meita Jeļena Hočeva iepazīstinās ar bronzas zirdziņu kolekciju (zirgu pasta stacijas pagalmā).

Senie skaņu rīki

No plkst. 15.00 Aleksandra Maijera (Krāslava) skaņu rīku meistardarbnīca Zirgu pasta stacijas pagalmā. Tiks demonstrēti skaņu rīki (svilpaunieki, zvārguļi, māla stabules) – senie mūzikas instrumentus, kurus izgatavoja gan vietējie podnieki, gan ganiņi, īsinot laiku ganībās.

Zirglietas

No plkst. 15.00 suvenīru darināšans darbnīca "Laimes pakavs". Irēna Baufale ir tradicionālās amata prasmes – zirgu lietas uzturētāja amatu darbnīcā “Apkalnmājas“. Uz maza koka zirdziņa demonstrēs un stāstīs par tēmu “Zirga loka aizjūga piederumi un to pielietošana”.

Grafikas darbnīca

No plkst. 15.00 Janas Indričānes tematiska grafikas darbnīca “Senais zirgu pasts” zirgu pasta stacijas pagalmā.

Aktivitāte bērniem un jauniešiem “Nākotnes pastnieki”

Plkst. 16.00 reģistrācija Maltas Bērnu un jauniešu centrā. No dzelzceļa stacijas “Malta” pa Stacijas ielu (pirmo ielu Borovajā) dalībnieki virzīsies uz zirgu pasta staciju, pa ceļam apstājoties kontrolpunktos (vēsturiski nozīmīgas ēkas, objekti), saņemot kā apliecinājumu zīmodziņu ar kultūras mantojuma objekta logo. Visi dalībnieki tiks svinīgi sagaidīti zirgu pasta stacijā.  Aktivitāti rīko MVM sadarbībā ar Maltas Bērnu un jauniešu centru.

Sienas gleznojuma atklāšana

Zirgu pasta stacijas ēkas tuvumā šovasar durvis vērusi kafejnīca “Borovōs krūgs”. Tās nosaukums simboliski popularizē seno kultūras mantojumu, kad pie zirgu pasta stacijām veidojās krogi. Sadarbībā ar MVM krājuma glabātāju, mākslinieci Janu Indričāni taps sižetisks sienas gleznojums uz šīs ēkas, atspoguļojot senās zirgu pasta stacijas atmosfēru. Sienas gleznojuma atklāšanas laiks vēl tiks saskaņots.

Retro mašīnu parāde

Plkst. 16.30 – goda aplis pa Maltu. Maršruts: stāvlaukums 1. maija ielā 70, Franča Trasuna iela, dzelzceļa stacija, Stacijas iela, Zirgu pasta stacija. Iedzīvotāji aicināti iziet no savām mājām un, ievērojot distanci, aplūkot senos automobiļus.

Noslēguma pasākums 17.00 zirgu pasta stacijas pagalmā

Retro automobiļi piestās pie zirgu pasta stacijas, ar skaņas signāliem noslēdzot EKMD Maltā.

Daugavpils Universitātes profesors Henrihs Soms stāstīs par Zirgu pasta ceļa – Latgalei svarīga komerciāla un saimnieciska objekta nozīmi, bet vēsturnieks Māris Rumaks huzāra tērpā vēstīs par zirgu pasta stacijas vēstures lappusēm. Pasākumā 19. gs. sākuma un vidus vēsturisko gaisotni radīs Daugavpils klubs “Dinaburg 1812” pārstāvji (pastaigas un dejas senajos tērpos).

Pasākumā 19. gs. sākum aun vidus vēsturisko gaisotni radīs Daugavpils klubs "Dinaburg 1812" pārstāvji (pastaigas un dejas senajos tērpos). Piedalīsies arī kapela "Malta” (vadītājs Normunds Štekels) un deju kopa “Lūznava” (vadītāja Iveta Alika).

 • Svinīgajā noslēguma pasākumā ieeja tikai ar Covid-19 sertifikātiem.
 • Atklāšanas pasākuma tiešraidi/ierakstu varēs vērot www.malta.lv
 • Papildu informācija pa tālr. 26189569

Adrese: Rēzeknes novads, Maltas pagasts, Malta, 1. maija iela 44

Naujenes stacijas ēkas kopskats
Foto: Toms Kalnītis

18. septembris

Naujenes dzelzceļa stacijas ēkas pasažieru uzgaidāmā zāle būs atvērta no 14:00 līdz 17:00. Vēsturiskos stāstus prezentēs un uz jautājumiem atbildēs industriālā mantojuma eksperts Toms Altbergs.

19. septembris

Naujenes dzelzceļa stacijas ēkas pasažieru uzgaidāmā zāle būs atvērta no 11:00 līdz 14:00. Vēsturiskos stāstus prezentēs un uz jautājumiem atbildēs industriālā mantojuma eksperts Toms Altbergs.

Adrese: Augšdaugavas novads, Naujene, Dunski

Līvānu pārceltuve
Foto: I. Zaļmežs

19. septembris

plkst. 13.00

Pārceltuve pāri Daugavai vienmēr ir bijis svarīgs pārvietošanās līdzeklis vietējiem iedzīvotājiem, savukārt pilsētas viesiem tā ir eksotika, jo šāda tipa pārceltuves atrodas tikai Līgatnē un Līvānu novadā. Tā ir iespēja satikties ar pagātni klātienē.

Aicinām bezmaksas celties pāri Daugavai baudot Daugavas mieru un muzikālos priekšnesumus no Līvānu novada folkloras kopām Rūžupis veiri, Dignojīši un Ceiruleits.

Pasākums ilgs aptuveni vienu stundu un veiks 3 pārcelšanās reisus.

Adrese: Zemgales ielas gals, Līvāni

Sens Rīgas ielas Daugavpilī attēls
Foto: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja krājums

No 18. septembra

Rīgas ielā būs apskatāma Daugavpils pilsētas domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja sagatavota ceļojošā izstāde, kura iepazīstinās ar visu transporta veidu – sauszemes, ūdens, gaisa, attīstības vēsturi Daugavpilī pusotra gadsimta garumā. No plkst. 19.00 līdz 21.00 uz interesentu jautājumiem sniegs atbildes izstādes autori.

18. septembris

No plkst. 10.00 līdz 16.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, kas atrodas arī Rīgas ielā, notiks kvests-viktorīna “Atrodi transportlīdzekļus muzeja ekspozīcijā”. Visi interesenti (gan individuāli, gan kopā ar ģimeni vai draugu lokā) tiek aicināti bezmaksas piedalīties kvestā, veicot dažādus aizrautīgus uzdevumus, paplašināt savas zināšanas par pilsētas transporta vēsturi. Pareizo atbilžu autoriem būs iespēja tikt pie muzeja sarūpētajām balvām (suvenīriem, saldumiem, bezmaksas ģimenes dienu biļetēm). Balvu izloze notiks 21. septembrī. Rezultātu paziņošanu varēs aplūkot Facebook Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā lapā, ar uzvarētājiem sazināsimies personīgi.

No plkst. 20.00 Daugavpilī notiks ikgadējie Rīgas ielas svētki. Šoreiz svētku pamattēma būs #iebrauc Daugavpilī! Svētku laikā ikvienam apmeklētājam būs iespēja izbaudīt sajūtu pastaigu Rīgas ielas garumā un ar vizuālās mākslas, mūzikas un dejas starpniecību tvert ikdienā netveramo mirkļu burvību. 

Adrese: Daugavpils, Rīgas iela

Vecās Zilupes stacijas ārskats
Foto: Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja krājums

18. septembris

plkst. 12.30 Pulcēšanās laukumā pie Ludzas dzelzceļa stacijas.

 • Eiropas Kultūras mantojuma dienu atklāšana Ludzas novadā.
 • Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Latgales nodaļas un pašvaldības pārstāvju uzruna.
 • Izstādes “ Ludzas dzelzceļa stacijas vēsture” apskate.
 • Isnaudas amatierteātra uzstāšanās.

plkst. 13.35 Vilciena Rīga – Zilupe svinīga sagaidīšana ar pūtēju orķestri “Ludza” un brauciens uz Zilupi. Dalībniekiem – brauciens par 50% lētāk ( Cirma- Zilupe- Cirma)!

plkst. 14.09 -15.06 Ciemošanās Zilupes dzelzceļa stacijas teritorijā.

 • Zilupes DZRKP paraugdemonstrējumi robežsargu darba specifikā.
 • Izstādes “Zilupes dzelzceļa stacijas vēsture” apskate.
 • Varēs redzēt, kas notiek stacijas komandtiltiņā.
 • Tirgosies Zilupes apkaimes amatnieki un mājražotāji.
 • Improvizētā stacijas āra bufetē varēs iegādāties tēju un “Sibīrijas pelmeņus”.
 • Bērnus aicinās darboties radošā šķēršļu joslā un vizināties zirgu ratos.

plkst. 15.08 Vilciens Zilupe – Rīga.

Aicinām ievērot ar Covid-19 noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Pasākuma laikā iespējama fotografēšana, filmēšana, audio un tiešraižu ierakstu veikšana.

Adrese: Zilupes novads, Ludza, Zilupe

 • Pasākumu programmās var tikt veiktas izmaiņas, aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai!
 • Par pasākumu programmu saturu atbild pasākuma rīkotājs.
 • Apmeklējot publiskos pasākumus, jāievēro valstī noteiktie epidemioloģiskās drošības noteikumi.