Jaunumi
3D Brīvības piemineklis

Kultūras mantojums izglīto, iedvesmo un ir spēcīgs resurss attīstībai, taču cik sasniedzamas Eiropas pilsoņiem ir kopējās Eiropas kultūras mantojuma vērtības?

“Twin it!” Eiropas kultūra 3D - kampaņa paredz kopējā Eiropas datu telpā veidot kvalitatīvu simbolisku Eiropas kultūras vērtību paraugu krātuvi 3D formātā.

Apskatīt Brīvības pieminekļa 3D modeli.

Kampaņu pēc Eiropas Komisijas rekomendācijas īsteno Eiropas digitālā bibliotēka  Europeana, kas dod iespēju iepazīt Eiropas kultūras mantojumu digitālā veidā. Digitālo dvīņu radīšanas mērķis ir ne tikai darīt pieejamāku, bet arī aizsargāt un saglabāt kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm, vienlaikus atbalstot dalībvalstis to 3D digitalizācijas un saglabāšanas centienos. Visaptveroša kultūrvēsturisko vērtību apsekošana, inventarizācija un fiksācija, izmantojot modernās tehnoloģijas, kā arī kultūras mantojuma profesionālās dokumentēšanas pastiprināšana ir viens no svarīgiem kultūras mantojuma nozares attīstības uzdevumiem.

“Twin it!” kampaņā iesaistījusies arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, kā pirmo objektu digitālajā krātuvē iesniedzot Brīvības pieminekļa 3D modeli. Piemineklis izvēlēts kā izcils tēlniecības un arhitektūras sintēzes paraugs, nozīmīgākais Latvijas valsts un Latvijas tautas neatkarības un brīvības simbols, kas celts par tautas saziedotiem līdzekļiem. 3D modeļa iegūšanai piemineklis uzmērīts, izmantojot trīsdimensionālās lāzerskenēšanas metodi.

Vairāk par Brīvības pieminekli lasi Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja Dr. Arch. Jura Dambja veidotajā aprakstā Digitālajā bibliotēkā