Jaunumi
Trīs brāļi
Foto: E. Šulcs

NKMP atbalsta un seko līdzi Rīgas vēstures noslēpumu izzināšanai un tam, kā pilsēta tiek glābta  “no iznīcības” – “Rīgas ļerpatas hronika” ir  KVADRIFRONA veltījums un dāvana mūsu galvaspilsētai. Radošā un aizraujošā formā šī pastaigu izrāde rosina pārdomas par vecpilsētas pieejamību, vizuālo tēlu un cilvēkiem draudzīgu vidi.

No 14. jūlija līdz 30.augustam arī “Trīs brāļu” ēka piedalās teātra trupas KVADRIFRONS izrādē, kas apzīmēta kā slepeni pātari Vecrīgā septiņu pieturu garumā “Rīgas ļerpatas hronika jeb dažas lāgas melšas par siksnas auklu, kas no pēdīgiem ļaudīm nākuse un caur latviešiem pašiem ar greizām acīm tāļāk pa pasauli pie gaismas vesta, ka tā latviešu starpā ātri piejemas.”

“Rīgas ļerpatas hronika” ir audiāla pastaigu izrāde, kas visiem interesentiem pieejama bez maksas jebkurā diennakts laikā. Izrāde ilgst aptuveni divas ar pusi stundas, tomēr precīzs pastaigas garums atkarīgs no tā, cik raits ir tās apmeklētāja solis. Darba baudīšana skatītājiem nepieprasa nekādu tehnisku nodrošinājumu.

Jaunradītajā darbā cieši savijas dažādas teikas un nostāsti par Rīgas izcelšanos un potenciālo bojāeju. Klīstot pa šaurajām, bruģētajām vecpilsētas ieliņām, skatītājiem ir iespēja iesaistīties aizraujošā piedzīvojumā, kas šķietami risinās tepat, aiz mazo Vecrīgu namu durvīm: ir pienākusi diena, kad Rīgā atkal piepildīsies kāds sens un baiss pareģojums, bet tikai daži pilsētas iedzīvotāji zina, kā šīs briesmas apturēt un kas darāms, lai Daugava neparītu savus krastus un lai arī rīt mēs pamostos savā skaistajā, urdzošajā, čalojošajā un dimdošajā pilsētā. Sekojot izrādes gaitā sastapto varoņu sniegtajiem pavedieniem un norādēm, darba skatītāji tiek aicināti doties pastaigā pa vecpilsētu, lai atrisinātu Rīgas ļerpatas noslēpumu un izglābtu pilsētu no iznīcības. Tas ir neparedzams piedzīvojums, kurā vienlīdz lielu lomu spēlē mitoloģija, modernās tehnoloģijas, Rīgas arhitektūra un dažādas piedzīvojumu literatūras un detektīvromānu žanra klišejas.

Izrādes centrālā ass ir pati Vecrīga, kas simboliski uzskatāma par Rīgas kodolu - “tukšo zonu” jeb “nulles punktu”, kura apmeklējums lielai daļai sabiedrības zināmā mērā asociējas tieši ar kultūras un izklaides piedāvājuma baudīšanu. Tomēr vienlaikus Vecrīga pēdējo gadu laikā pakāpeniski kļuvusi rīdziniekiem sveša - vispirms tā tika atdota masu tūrismam, kas noveda pie tā, ka vecpilsētā mājvieta vairs nav teju nevienam vietējam iedzīvotājam, bet tagad, ņemot vērā ieilgušās krīzes izraisītos ierobežojumus, liela daļa Vecrīgā esošo pulcēšanās vietu joprojām ir slēgtas un Rīgas pilsētas centrs tiek apmeklēts arvien retāk. “Rīgas ļerpatas hronika” ir KVADRIFRONA veltījums un dāvana mūsu galvaspilsētai. Lai arī pēdējā laikā arvien biežāk tiek meklēti ceļi kultūras decentralizācijai, izrādes veidotāji cer, ka rīdzinieki un pilsētas viesi pacels acis un papriecāsies arī par piemirsto vecpilsētas jaukumu.

Izrādes sākuma punkts - Torņu iela 1, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles “Arsenāls” galvenā ieeja. Tur mūsu publiku sagaidīs informatīvs plakāts par to, kā uzsākt izrādes ceļojumu. Katra no izrādē iekļautajām septiņām pieturām izrādes gaitā tiek atklāta iepriekšējā punktā.

Lomās:

  • Iesvaidītais: Edmunds Freibergs
  • Arhitekts Gints: Reinis Boters
  • Kazimirs: Matīss Budovskis
  • Izidora: Anta Aizupe
  • Alberts: Gatis Gāga
  • Mākslinieks Gints: Kaspars Dumburs
  • Kuratore Asnāte: Liena Šmukste
  • Melngalvji: Anna Ulberte, Klāvs Mellis, Ance Strazda

Koncepcijas un dramaturģijas autori: Ance Strazda un Klāvs Mellis

Komponists un skaņu mākslinieks: Kārlis Tone

Producentes: Anna Ulberte un Ance Strazda

Izrādes atbalstītāji un sadarbības partneri: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Mākslinieku savienība, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Valsts nekustamie īpašumi, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, topošais muzejs “Ebreji Latvijā” un Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome, Latvijas Arhitektu savienība, Rīgas Tehniskā universitāte un Rīgas nami

Vairāk informācijas teātra trupas KVADRIFRONS mājaslapā www.kvadrifrons.lv