Jaunumi
Publiskā pieejamība kultūras pieminekļiem
Foto: L. Zonne-Zumberga

Kultūras pieminekļu publiskā pieejamība ir nozīmīga, jo sabiedrībai tā dod iespēju iepazīties ar kultūras mantojumu klātienē, savukārt valsts un reģiona nozīmes pieminekļu īpašniekam – pretendēt uz finansējumu Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmā.  

Informācijas apkopošanai Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes reģionālo nodaļu inspektori pašlaik veic saziņu ar kultūras pieminekļu īpašniekiem, aicinot sniegt rakstisku informāciju par kultūras pieminekļu publisko pieejamību. Nesaņemot informāciju līdz 2022.g. 31. decembrim, kultūras pieminekļa pieejamības statusu noteiks Pārvalde, par to informējot īpašnieku. Daļējas pieejamības gadījumā īpašniekam jānorāda arī kontaktpersona un laiks, kad kultūras piemineklis var būt pieejams sabiedrības apskatei.

Apkopotā informācija nākotnē būs pieejama ikvienam interesentam. Paredzēts, ka Kultūras pieminekļu informācijas pārvaldības sistēmā mantojums.lv, kas kalpos gan kā informācijas avots sabiedrībai, gan kā praktisks rīks valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sargiem un īpašniekiem, ikviens varēs atrast informāciju arī par kultūras pieminekļa publisko pieejamību.

Īpašnieki, kuri vēl nav snieguši informāciju, tiek aicināti informēt atbilstīgo Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes reģionālo nodaļu, norādot vai kultūras piemineklis publiski ir “pieejams/daļēji pieejams/nav pieejams”.

Kontakti pieejami Pārvaldes tīmekļa vietnē: Filiāļu kontakti | Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (nkmp.gov.lv)