Jaunumi
EKMD2022

Pasaulē strauji uzbrūkošā enerģijas krīze un pieaugošais vides piesārņojums liek sabiedrībai un valdībām atbildīgāk attiekties pret nākotni. Krievijas karš pret Ukrainu situāciju padara vēl skarbāku. Pašsaprotama kļūst enerģijas taupīšana, plašāka alternatīvu, videi draudzīgu energoresursu izmantošana. Vārds “energoefektivitāte” arvien vairāk ienāk mūsu ikdienas dzīvē, gan pieaugošu prasību, gan arī ekonomisku apsvērumu ietekmē.

 

Sabiedrībā ir izveidojies nepamatots priekštats par kultūras mantojuma nozares attiecībām ar energoefektivitāti. Radusies ilūzija, ka kultūras pieminekļi patērē ievērojamus energoresursus, bet to siltināšana saskaras ar aizliegumiem. Patiesībā kultūras mantojuma aizsardzības filozofija māca sabiedrību dzīvot atbildīgāk, būvētais mantojums atspoguļo izcilākos zinātnes, tehnikas un mākslas sasniegumus gadsimtu griezumā, veido kvalitatīvu, ērti lietojamu un racionālu cilvēka dzīves telpu. Kultūras mantojums var kļūt par instrumentu izpratnes veicināšanai ilgtspējībā. Tāpēc Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde šā gada Eiropas kultūras mantojuma dienām ir izvēlējusies tēmu veltītu atbildīgai attieksmei pret nākotni, vēloties:

 

  • Izcelt būvētā mantojuma objektus, kuri radīti atbilstoši ilgtspējības principiem – ilgam mūžam, ar racionālu ieguldīto materiālu lietojumu, mazu vides piesārņojumu, ir lēti ekspluatācijā, viegli atjaunojami, mazu energoresursu izlietojumu.
  • Demonstrēt kvalitatīvi atjaunotas kultūrvēsturiskas būves, kuras ar salīdzinoši mazu darbu un materiālu ieguldījumiem ir kļuvušas energoefektīvas, sakārtotas jaunam, salīdzinoši garam mūžam;
  • Parādīt “gudras” vēsturiskās būves, izceļot lietderības un estētikas veiksmīgākos “sakausējumus”;
  • Būvētā mantojuma piemēros Izcelt energoefektivitātes un līdzsvarotas pieejas teorijas attīstību.

 

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir skaista  Eiropas tradīcija, kuras ietvaros Latvija jau 28 gadus izvēlas kādu nozīmīgu tēmu. Iekļaujoties visdažādākajām interešu grupām, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde aicina katra gada tēmai pievērst īpašu uzmanību, cenšoties sniegt pozitīvas pārsteiguma sajūtas, atvērt vērtīgu, sabiedrībai interesantu un iedvesmojošu objektu durvis, apvienot pūles, ieraudzīt, izcelt un sekmēt inovatīvus radošus risinājumus, uzsvērt dažādību, katrai situācijai piemērotāko risinājumu, stiprināt zināšanas, un nepazaudēt pieredzi. Kultūras mantojuma nozarē notiek nemitīga teorijas attīstība, to stiprina labākās prakses izcelšana, kultūras vērtībām tiek piešķirta jauna nozīme, labāk novērtēta oriģinālā substance un izprasts autentiskums. Šā gada Eiropas kultūras mantojuma dienas simbolizē atbildību, rūpes par nākotni un kultūras mantojuma nozares nozīmi cilvēka dzīves kvalitātes attīstībā.