Jaunumi
JRT ēka pārbūves laikā

Jaunā Rīgas teātra būvdarbu gaitā Lāčplēša ielā 25, Rīgā, veicot pagrabstāva izbūvi, atrasta kapsula, kas satur vairākas 19. gs. vēstures liecības – rakstiskus vēstījumus un laikrakstu. Sadarbībā ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes ekspertiem tiks pieņemts lēmums par tālāko rīcību, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Kapsulas iemūrēšana visticamāk notikusi vēsturiskās teātra ēkas būvniecības gaitā 19. gs. beigās, kas savulaik celta kā Rīgas Latviešu amatnieku palīdzības biedrības nams. “Lai neradītu ietekmi uz atrasto vēstures liecību saglabātību, kapsulas saturs nekavējoties nodots izvērtēšanai ekspertiem. Apsveram iespēju kapsulas satura konservācijai un eksponēšanai atjaunotajā teātrī pēc būvdarbu pabeigšanas,” norāda R. Griškevičs.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde uzteic VNĪ par operatīvo reakciju un norāda, ka šādi atradumi vienmēr ir gan intriga, gan savu laiku raksturojoša vērtība. “Mēs nekavējoties reaģējām uz jaunatklājumu un veicām tā apsekošanu,” stāsta Rīgas reģionālās nodaļas vadītāja Ināra Bula. “Tā kā kapsulā ir papīra izstrādājumi un, ņemot vērā to iespējamo vecumu, ir nepieciešami atbilstoši glabāšanas apstākļi, tad veicām apskati tikai no ārpuses. Lai artefaktus izceltu no metāla kārbas, ir jāpieaicina profesionāls papīra, poligrāfijas darbu un rokrakstu restaurators. Kad artefakti būs izņemti, tad tiks lemts par to restaurāciju un turpmāko statusu’’.

Šobrīd būvniecības darbi sekmīgi norisinās saskaņā ar plānoto un arhitektes Zaigas Gailes vēsturiskās teātra ēkas pārbūves ieceri. Sekmīgi pabeigta pāļu izbūve jaunajam teātra ēkas apjomam – izvēlētās dziļo pamatu izbūves tehnoloģijas ir sevi attaisnojušas un nodrošinājušas kaimiņu ēkām maksimāli saudzīgu dziļo pamatu iestrādi. Šobrīd aktīvi notiek ēkas pazemes daļas – modernu darbnīcu izbūve gan fasādes, gan pagalma zonā. Jaunās - daudz plašākās teātra ēkas aprises būs redzamas jau šā gada vasaras beigās – līdz tam plānots pabeigt pagalma apjoma galveno būvkonstrukciju izbūvi. Gada beigās paredzēts uzsākt jumta izbūves darbus. Jāņem vērā, ka COVID apstākļos tālāko darbu gaitā var rasties izaicinājumi, kas saistīti ar būvmateriālu piegādēm, darbaspēka pieejamību, garākiem saskaņošanas termiņiem ar saistītājām iestādēm vai citiem ārējiem apstākļiem.

Ievērojot būvniecības tradīcijas, arī VNĪ, būvuzņēmējs un Jaunais Rīgas teātris tuvākā mēneša laikā plāno kapsulas iemūrēšanu jaunbūves pamatos, tādejādi nododot vēstījumu nākamajam paaudzēm.

Būvniecībā iesaistītās puses mērķtiecīgi strādā, lai būvdarbi noritētu atbilstoši plānotajam, objekts tiktu pabeigts pienācīgā kvalitātē un teātris Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties līdz 2022. gada rudenim.

 

Papildu informācija medijiem:

VAS “Valsts nekustamie īpašumi,

Korporatīvās komunikācijas daļa

E-pasts: komunikacija@vni.lv;

Tālr.: 67024693; 20235301